Boj o Hyperlup – Letné sústredenie PIKOFYZu

September 25, 2016

Ako každý polrok, aj tento rok v júni sa konalo sústredenie pre najúspešnejších riešiteľov celoslovenskej fyzikálnej súťaže PIKOFYZ. Vycestovali sme do Detvianskej Huty, aby sme sa v miestnej škole v prírode naučili niečo nové z fyziky a zároveň si zahrali super hry spolu s novými či starými kamarátmi. Zážitky zo sústredenia nám opísali účastníci Lukáš Horváth a Filip Cirbus.

Celý rok sme sa snažili, počítali, kreslili a riešili príklady a posielali ich. Prečo sme to robili? To je asi jasné, aby sme mohli zažiť ten skvelý týždeň – sústredenie. Konkrétne letné sústredenie PIKOFYZu. Na naše prekvapenie sa uskutočnilo v riadnom termíne. Tak sme šťastne docestovali do školy v prírode v obci Detvianska Huta.

Keď sme sa ubytovali, nastal čas zoznámiť sa. Každý mal povedať, ako sa volá, odkiaľ prichádza, kam vo vesmíre by chcel ísť a prečo. Akonáhle dohovoril posledný, zrazu mali všetci v ruke papier, na ktorý mali zozbierať podpisy od rôznych ľudí, pritom tí ľudia museli mať, vedieť alebo robiť to, pod čo sa podpísali: Máš domáce zviera? alebo Spievaš si v sprche?

Keď sme už o sebe vedeli dosť, išli sme von, kde už mali naši milí vedúci mali pripravené všelijaké zábavky, vďaka ktorým nás rozdelili do skupín: hrali sme medvedíky, počítali násobilku alebo dokonca behali s účastníkom na chrbte.

Potom bolo našou úlohou dostať sa cez pirátov (našich vedúcich) až k ich vodcovi. Zistili sme však, že kapitán akosi neodpovedá tak, ako by mal. Až po dlhej dobe sme zistili, že kapitán odpovedá síce pravdivo, ale vždy na predchádzajúcu otázku. Pýtate sa, čo budeme týždeň robiť? Budeme pomáhať vesmírnym pirátom pri ich pokuse získať najväčší lup v dejinách všetkých pirátov – Hyperlup.


Rozcvičky a športy

Samozrejme takmer každý deň sme mali rozcvičku a rozmyšku, ale jedna rozcvička bola top: osobne k nám totiž zavítal Kapitán Dance Pro, najlepší pirát/tanečník vo vesmíre (alias vedúci Šviho). Pustili nám pesničku a kapitán nás naučil, ako sa tancuje „Tehla, tehla, tehla, malta!“.

Športy boli neobyčajné, také ešte nikto nevymyslel, okrem našich vesmírnych pirátov. V ufby proti sebe nastúpia dve družinky, ich úlohou bolo dostať lietajúci tanier do súperovho kruhu. Háčik je v tom, že sa dá hádzať iba z určených miest, a pred kruhom môže stáť súperov hráč, aby zabránil trafeniu lietajúceho taniera do kruhu. Každý z nás mal šatku za nohavicami, súperov hráč ju mohol hocikedy vytrhnúť – vtedy sa musíš ísť obnoviť na domovskú základňu.

Cieľom ruksakovej bolo trafiť loptičku (ktorá musela byť nabitá, ako vo vybíjanej) do súperovho vedra, ktoré mal v batohu na chrbte člen súperovho tímu. Bolo to dosť ťažké, keďže ten, kto mal batoh na sebe, s ním mohol robiť všeličo, len si ho nemohol dať dole.

Najväčší lup v celom vesmíre

Samozrejme stále sme mysleli na najväčší lup v celom vesmíre, ale naň sme sa museli pripraviť. Najskôr sme chceli z Marsu ukradnúť vodu. Náš badžet bol 1 500 vesmírnych peňazí, za ten sme mali postaviť meter a pol dlhý most, ktorým sme mali preniesť čo najviac vody. V strede ho nemohlo nič podopierať. Mnohým sa to nepodarilo, ale bola aj jedna výnimka, jednej skupinke sa podarilo preniesť až 3 kvapky vody, čo bol úspech, keďže iným sa to nepodarilo vôbec.

Neskôr sme sa dozvedeli že našou úlohou je ukradnúť planétu Zem. Ale na to nám treba poriadnu zbraň - Hyperlúč. Tú sme si museli kúpiť za peniaze a tie sme získavali v ďalšej hre: dostali sme určený počet peňazí a mali sme tovary, ktoré sme mohli na jednej stanici nakúpiť a na druhej predať. Mohol sme kúpiť a predať dva druhy vecí a to legálne a ilegálne, samozrejme ilegálne mali väčšiu hodnotu, ale mohli nás chytiť policajti (jeden účastník z každej skupinky). Nanešťastie sme si zarobili málo peňazí na dobrú a kvalitnú zbraň, tak sme si museli kúpiť lacnú zbraň vyrobenú (ako inak ) v Číne.

Keď sme už mali zbraň a chystali sme sa na planétu Zem, tak nám začala naša loď robiť malé problémy – začali sa prehrievať niektoré súčiastky. Keďže vo vesmíre je tma, táto hra sa hrala v noci a našou úlohou bolo získať vodu z fliaš, ktoré boli označené svetelnými pásikmi, aby sme schladili dané súčiastky.

Planéta Zem

Keď sme už mali všetko pod kontrolou (aspoň sme si to mysleli ), rozhodli sme sa ísť na planétu Zem. Keď sme sa približovali k Zemi, začali ďalšie problémy ako zmena smeru gravitácie, kontrolovali sme našu zbraň, mali sme vodu s celaskonom v ústach asi 20 sekúnd, napadli nás domorodci, ktorý nám pokazili našu zbraň a my sme ju museli opravovať a rôzne ďalšie problémy. Nakoniec nám však lup vyšiel perfektne a Zem bola úspešne ukradnutá .

Deň pred odchodom sme vyhodnotili sústredenie, rozdali ceny za úspech v súťaži PIKOFYZ a potom sme sa pustili do našich odmien: plechoviek plných kompótov.

Na rozlúčku sme si zatancovali belgický tanec a pustili si ďalšie pesničky, ani sme nechceli myslieť na to že zajtra je už koniec. A bolo to tu. Koniec sústredenia a odchádzame domov. A však domov si odnášame naše spomienky a k tomu aj perfektné pirátske tričká, ktoré sú super (možno aj rádioaktívne, lebo svietia v tme).

Lukáš

 Sústredenie PIKOFYZu podporil
Nadačný fond Západoslovenskej energetiky v Nadácii Pontis

Kompletný fotoalbum zo sústredenia nájdeš na www.pikofyz.sk

Zdieľaj naše príspevky

  • Facebook
  • Twitter

Komentáre

K tomuto príspevku nie sú žiadne komentáre.

Pridaj komentár