„Dolapenie mafiánov“ -Letné sústredenie PIKOFYZ-u 2017

Október 25, 2017

Po úspešnom vyriešení letnej časti PIKOFYZ-u sme sa vybrali na týždeň plný fyziky do Dobrej Vody. Na sústredení nás ako vždy čakali najlepší vedúci, starí aj noví kamaráti a nezabudnuteľné zážitky. Tie v tomto blogu opíšu bývalé účastníčky Nina Hanesová a Laura Džuganová.

 Po náročnej ceste sme sa KONEČNE dopravili do Dobrej Vody, kde nás čakal nezabudnuteľný týždeň plný fyziky. Témou sústredka boli mafiáni. Každá družinka mala svojho bossa a predstavovala mafiu istého štátu. Naším cieľom však nebolo spolupracovať s nimi, ale poraziť ich. Hra šla ale na chvíľu bokom, pretože sme sa museli zoznámiť- povedali sme svoje meno, bydlisko, obľúbenú farbu ponožiek... také bežné veci. Ako správni bojovníci proti zločinu sme najprv prešli tvrdým výcvikom, za plnenie úloh sme získavali hodnosti (igelitové vrecká nastrihané na pásiky). Ešte sme si zahrali klasické hry na teambuilding, a ani sme sa nenazdali a bola tu večierka.

 

 

„NOVINY!“

Týmto výkrikom začínalo každé ráno. Bol to náš starý dobrý známy pošťák Sam, ktorý nám doniesol horúce pikošky zo zákulisia podsvetia, v podobe novín MAFIESTAR. Vzápätí sa pošťák Sam zmenil na DJ-a a pustil nám hudbu na prebudenie. Ešte poriadne nezobudení sme sa horko ťažko odteperili na ihrisko kde nás vedúci „príjemne“ prebudili netradičnými rozcvičkami (napr. kradnutie slamiek,       obri-čarodejnice-trpaslíci...).

Po rozcvičke tela sme museli rozcvičiť aj mozog- čakala nás rozmyška. Opäť boli vytvorené veľmi netradične- priraďovali sme pesničky k filmom, citáty k autorom alebo sme lúštili fyzikálne vysvetlenia porekadiel.

Aby sme sa naučili niečo nové z fyziky, každý deň sme mali dva bloky prednášok alebo semináre. Mali sme kopu zaujímavých tém ako robotika, dúha a lom svetla, kmitanie, riešenie fyzikálnych úloh v Exceli a mnohé iné. Navštívil nás aj externý prednášajúci z jadrovej elektrárne, ktorý nám porozprával veľa nových vecí o jadrovej energii. Dokonca sme si mohli zmerať ako veľmi sme rádioaktívni.

Medzi prednáškami sme si zašportovali. Hrali sme tri športy (tradične netradičné):
1. Futbal rozdelený na päť zón, pričom družinka si sama určila rozostavenie hráčov do jednotlivých zón

 

 

2. Lacrosse

3.Kradnutie šatiek v kruhu- členovia družinky si určili čísla od 1 do 6, a následne sa snažili ukradnúť šatku protihráčovi s rovnakým číslom, alebo vedúcemu v kruhu

 

 

 

Každým dňom nás sprevádzala aj celosústredková hra, ktorá nám mohla kedykoľvek (od budíčka až do večierky) pomôcť, ale aj uškodiť. Každé ráno sme dostali do družinky 6 papierikov s rôznymi pokynmi-pre každého jeden (vedúci mali neobmedzený počet). Obľúbeným pokynom sa stalo: „... má naše prachy“- vtedy sa všetci museli dotknúť daného človeka. Výhodu mal ten, kto pokyn zadal, pretože sa mohol napríklad predbehnúť v rade na obed. Okrem toho sme mohli protihráčovi na nejaký čas „poraniť“ končatinu, umlčať ho, zastaviť ho, alebo ho prinútiť aby trikrát zopakoval svoju činnosť za posledných 5 sekúnd.

Počas sústredka sme sa pobili s mnohými prekážkami- vyliečili sme si choroby, oprali sme špinavé peniaze, nasimulovali sme útek pred mafiánmi, vytvorili sme si mafiánsku sieť a nakoniec sme chytili a porazili mafiánov. Samozrejme sme navštívili kasíno, kde sa nejednému z nás podarilo vyhrať slušnú odmenu.

V jednu osudnú noc sme sa vybrali na „prechádzku“. Skončili sme na lúke, každá družinka si našla svoje miesto, kde sme mali uložené lightsticky. Našou úlohou bolo nazbierať čo najviac cudzích lightstickov, ktoré sme si počas hry kradli. Zabavili sme sa, a potom sme sa úplne unavení pobrali do postelí.

Vyvrcholením bolo GPčko, ktoré bolo predposledný deň. Najprv sme potrebovali auto, ktoré sme si postupne po družinkách vydražili. Dostali sme slovné inštrukcie, kadiaľ sa vydali mafiáni a vydali sme sa na strastiplnú cestu na Katarínku. Niektorí z nás zablúdili, iní sa spojili, ale nakoniec sme sa všetci úspešne postavili proti mafiánom v boji na život a na smrť. Najprv sme sa museli prebojovať cez ich gorily, a potom cez nich samotných. Bolo to náročné, ale nakoniec sme ich všetkých dostali do väzenia. Zmorení touto vyčerpávajúcou skúškou sme sa vrátili na chatu, kde sme dostali biednu polhodinu na „poľudštenie sa“. Nejakým zázrakom sa stihli prichystať aj naše milé slečny a vyhodnotili sme prácu našich družiniek počas sústredka a tiež letnú časť korešpondenčného seminára PIKOFYZ.

 

 

Sústredko sme si užili najviac ako sa len dalo, a naše zážitky sa nedajú úplne presne opísať slovami. Tiež dúfame, že mladšie ročníky sme tu nevideli naposledy. Ak chceš zažiť takéto nezabudnuteľné chvíle, a spoznať nových kamarátov, rieš PIKOFYZ aj ty!

 

 

Nina Hanesová a Laura Džuganová

 

 

 

 

 

 

Zdieľaj naše príspevky

  • Facebook
  • Twitter

Komentáre

K tomuto príspevku nie sú žiadne komentáre.

Pridaj komentár