Zlato zmizlooo, vstávajte! - Jarné sústredenie PIKOFYZu

Apríl 4, 2015

Celoslovenská súťaž PIKOFYZ každý polrok vrcholí týždňovým sústredením pre najúspešnejších riešiteľov. Tentokrát sme zavítali do Lomu nad Rimavicou, aby sme sa spolu s účastníkmi dozvedeli nové poznatky z fyziky, zabavili sa a našli si nových kamarátov. Ako to celé vyzeralo, nám porozprávali dve účastníčky: Táňa Kohúteková a Lucia Tomková.

Jedného dňa nám dorazila pozvánka na sústredenie PIKOFYZu. Prešlo pár dní, pár nocí a už sme sa valili na stanicu, kupovali lístky a čakali na vlak. Dá sa povedať, že prvý pokus o cestu na sústredenie bol iba zahrievacím kolom. Cestu nám skrížila kalamita a pár stromov na trati, ale zato sme sa zblížili a dobre zabávali.

Druhý pokus, teda náhradné sústredko v termíne 20.-23.3.2015, bolo o niečo lepšie, pretože vedúci zariadili krásne počasie. V piatok ráno sme všetci zatiahli zipsy na ruksakoch, rozlúčili sa s rodičmi a stretli sme sa na stanici. Cesta vlakom ubehla rýchlo a čochvíľa sme sa už s Bratislavčanmi opäť vítali na stanici v Kriváni.

Keď sme došli do Lomu nad Rimavicou, ubytovali sme sa a začalo sa zoznamovanie. „Ja som Miška, ja Moško, ja Adam...“ . Zahrali sme stoličkovku a pobrali sme sa von, ledva si pamätajúc mená. Možno to bola výhra, možno smola, ale nasledovala hra, ktorá bola najmä o menách a o ich nositeľoch. Zistili sme o sebe viac (možno aj viac než sme chceli :D ). Potom sme sa rozdelili na zlatokopecké družinky. Výherná skupinka sa na konci sústredenia stala novou zlatokopeckou posilou v baniach našich vedúcich. Každá družina mala jedinečný názov, trezor a zloženie, no cieľ sme mali rovnaký – vyhrať.

Deň druhý

V tichom ráne sa ozvala perfektná hudba na chodbe. Budíček. Vstali sme, rozlepili oči a šli sme na rozcvičku. Keďže sme sa stále pokúšali stať najlepšími zlatokopmi, hneď zrána sme začali ťažiť zlato. Keď bolo všetko vyťažené, úlovky sme uložili do trezorov. Nasledovali raňajky, rozmyška a neskôr sa z nás – zlatokopov – stali kone a jazdci. Zmerali sme si sily v behu alebo štafete. Naobedovali sme sa, aby sme mali energiu na ďalšiu hru – orientačku. S mapou v ruke a 5-timi predmetmi sme sa prelúskali cez 5 prekážok. Prišla večera a po nej opäť mozgová rozcvička spojená s pohybom. Cieľom bolo zapojiť stroje a osvetlenie v zlatých baniach.

„ZLATO ZMIZLOOO, VSTÁVAJTE, UKRADLI NÁM ZLATOO!“ Uprostred noci pri takomto kriku zaváhali snáď len tí, čo sa nezobudili, my ostatní sme hneď vstali a za zvukov kriku sme sa pobrali do lesa nájsť naše bohatstvo. Bez úspechu.

Deň tretí

A tak sme ďalší deň začali hľadať stopy po zlodejoch v celom Lome nad Rimavicou. Všetky stopy sme hravo spojili s ich vlastníkmi – vedúcimi. Keďže sme boli švorc, museli sme si zarobiť aspoň na jedlo. Strategicky sme pásli a rozmnožovali kravy s býkmi. Každá z družiniek zvolila inú taktiku a každá z nich skončila s iným zárobkom. S peniazmi aj dôkazmi sme zlodejov-vedúcich dostali do väzenia, hoci sa vzpierali. Získali sme od nich kľúč od tajnej miestnosti s naším zlatom. My spokojní a zlodeji potrestaní, tak sme šli na poslednú večeru. Po nej nasledovalo oceňovanie najúspešnejších súťažiacich PIKOFYZu, najšikovnejšej zlatokopeckej skupinky, sladké aj vecné odmeny, diplomy a hry.

Posledný deň bol vo voľnejšom duchu. Posledné raňajky, rozhovory, výmena kontaktov, rozlúčka a cesta domov.

To však nie je všetko!

Ale to nebolo všetko. Keďže sme sa neprišli len zabávať, ale aj sa niečo dozvedieť, čakali na nás prednášky od vedúcich. Prvé trio prednášok viedli Domča, Samo a Jupiter. Domča nám vysvetlila, čo to vlastne je Archimedov zákon, ako funguje a kde sa využíva. Samo sa zameral na prácu s počítačom, konkrétne s Excelom, a ukázal nám, ako šikovne pomocou neho rátať príklady. S Jupiterom sme robili merania za pomoci silomerov a následne z toho vykresľovali grafy. Ďalšej skupiny prednášok sa ujali: Boogie, s ktorým sme sa zamerali na elektrinu, Poli, ktorý nám predal vedomosti o zmene vzťažnej sústavy; a ďalej prednáška o jednoduchých strojoch od Majky. Posledné prednášky sa netýkali fyziky, ale napríklad evolúcie oka, s ktorou sme sa popasovali spolu s Bum, správnej argumentácie, ktorú prednášal Samo, a vedomosti o výrobe až po využitie súčastí počítača nám predal opäť Boogie. Z každej prednášky sme si odniesli veľa nových informácií a zaujímavostí.

Takto sme sa teda mali na suprovom zimno-jarnom sústredení PIKOFYZu v Škole v prírode v Lome nad Rimavicou. Zo sústredenia si odnášame nové skúsenosti z prednášok, nové priateľstvá a hlavne spomienky na šťastné zážitky.

Nabudúce sa snáď vidíme, neváhajte prísť!

Taňoša a Lucka

 

Zdieľaj naše príspevky

  • Facebook
  • Twitter

Komentáre

K tomuto príspevku nie sú žiadne komentáre.

Pridaj komentár