Filmy o fyzike? Prečo nie...

Január 18, 2013

V lete minulého roka za mnou prišiel šéf Pikofyzu Ondrej Bogár a.k.a Bugy, že by rád spravil festival, kde by filmy natáčali priamo študenti. A nie len tak hociaké filmy, ale že by to mali byť filmy o fyzike. A bol taký presvedčivý, že som mu to hneď zožrala aj s chlpami :) Štartovné peniažky na projekt poskytla Nadácia Orange, našli sme zopár spolupracovníkov a sme nažhavení pustiť sa do práce. Preto som oslovila Bugyho, aby vysvetlil svoje pohnútky. 
D: Ako si prišiel s nápadom na Festival fyzikálnych filmov?
O: Na sustredení PIKOFYZu sme s účastníkmi natáčali krátky filmy o pokusoch. A tie filmy boli fakt dobré. S ostatnými vedúcimi sme si povedali, že by to určite bavilo aj ostatných. A to nie len natáčať ale aj sledovať.
A tak sme to skúsili.
D: Čo si od toho sľubuješ?
O: No ľudia chodia do kín na festovali horských filmov, študentských filmov, frankofónnych filmov, tak prečo by nemohli ísť pozrieť si do kina aj fyziku. Fyzikálne filmy si navyše budú môcť pozrieť aj na internete (doma alebo v škole) alebo cez mobil počas čakania na autobus.
D:Keby si si mohol vybrať kohokoľvek, koho by si chcel mať v porote?
O: Keby úplne kohokoľvek, tak určite režiséra Hviezdnych vojen Georga Lucasa.
D: Ktoré je tvoje najobľúbenejšie video o fyzike?
O: Obľúbené video asi tažko vybrať. Ale ako malý som mal rád televízny seriál Okná vesmíru dokorán.
A teraz sa  vždy nájde na youtube niečo pekné, avšak všetko je len zo zahraničia. Chcel by som, aby sme mali viac slovenského obsahu. A aj o tom bude tento projekt.
D: Čomu sa popri organizovaní festivalu aktuálne venuješ?
O: Teraz pripravujem sústredenie pre riešiteľov PIKOFYZu. A v čase čo mi ostane pracujem na svojej dizertačnej práci.
D: A tá bude o čom?
O: Študujem fyziku plazmy  a dizertačnu prácu robím na Tokamaku COMPASS v Prahe. Odborne sa venujem mikrovlnnej diagnostike, ale to nie je podstatné. Ľudsky povedané, mám na starosti zariadenia, ktoré vedia zmerať hustotu veľmi horúcej plazmy a to pomocou mikrovlného žiarenia. Podobného ako má každý doma v mikrovlnke.
D: Vieš si predstaviť, že by si ju sfilmoval?
O: Vzorce a grafy sa veľmi tažko filmujú. Navyše, mne tam bohužial nič nesvetielkuje, nevybuchuje, ani sa nehýbe.
Ale počas jednej prezentácie na konferencii som na jej záver pustil zostrih katastrofických filmov o plazmovej fúzii. Všetci poslucháči sa celkom pobavili, keď sme to porovnávali so skutočným experimentom.
D: Ďakujem za rozhovor.

O autorovi

Od 2012 je riaditeľkou neziskovej organizácie P-MAT. Hoci nováčik v neziskovom sektore, má veľa nápadov a nadšenia pre aktivity, ktoré rozvíjajú nadané deti a popularizáciu vedy. Cesta k P-MATu bola trocha kľukatá ale zato nemenej zaujímavá. Po vyštudovaní Fakulty Managementu UK, niekoľkých zahraničných pobytoch a zistení, že do biznisu sa jej nechce, našla v sebe vášeň pre odhaľovanie záhad ľudskej mysle a išla študovať Kognitívnu vedu na Bratislavskom matfyze. Po skončení si ako doktorandka vyskúšala učenie a zistila, že vzťah k prírodným vedám treba začať budovať už oveľa skôr než na vysokej škole. Dúfa, že raz sa bude matika, fyzika a ostatné prírodné vedy učiť tak, že každé dieťa bude mať možnosť oceniť krásu odhaľovania prírodných zákonitostí. Vo voľnom čase rada lezie po skalách, cestuje, trávi čas v prírode, lyžuje, chodí po festivaloch a organizuje TEDxBratislava, konferenciu, ktorá sa snaží šíriť myšlienky hodné šírenia.

Zdieľaj naše príspevky

 • Facebook
 • Twitter

Komentáre

 1. LA hovorí: 7.3.2013

  Skvely napad! :-)

  Este by sa hodilo tu uviest webovu stranku festivalu:
  http://www.fyzikalnefilmy.sk/ako-na-to/

  Drzim place!

  • Dana Retová hovorí: 8.3.2013

   Ďakujeme!

Pridaj komentár