Najnudnejší experiment z fyziky

Február 22, 2013

Zdá sa vám niekedy labák z fyziky nekonečný?
Tak si predstavte, že by ste museli čakať na výsledok tohto experimentu.

Že nič zaujímavé nevidíte? No smola.

Áno, je to smola. Doslova.

Tento experiment meria prúdenie smoly. Experiment začal austrálsky profesor Thomas Parnel na Univerzite v Brisbane v roku 1927, aby ukázal študentom, že niektoré látky, ktoré vyzerajú úplne pevné sú v skutočnosti kvapaliny s veľmi veľkou viskozitou. Roztopenú smolu nalial do lievika a nechal ju "tiecť". Smola z lievika "kvapká" asi raz za 10 rokov. Posledná kvapka padla v roku 2000 a vedci z nej vyrátali, že smola má viskozitu asi 230-miliárd krát väčšiu ako voda.

Padnutie kvapky však zatial nikto nikdy nevidel. Stane sa to totiž vždy v úplne nepredvídanom okamihu. Hoci smolu natáčala kamera už pred 12 rokmi, posledný pád sa nezachytil na záznam kvôli technickým problémom.

Deviata kvapka by mala padnúť v tomto roku. Tak čakaj a pozeraj a možno to zachytíš práve ty :)

Na stránke univerzity je totiž živá webkamera.

UPDATE 18.7.2013

Vo štvrtok 11.7.2013 sa konečne podarilo írskym vedcom po prvý krát po 70 rokoch čakania moment padajúcej kvapky zachytiť na kameru.

 

O autorovi

Od 2012 je riaditeľkou neziskovej organizácie P-MAT. Hoci nováčik v neziskovom sektore, má veľa nápadov a nadšenia pre aktivity, ktoré rozvíjajú nadané deti a popularizáciu vedy. Cesta k P-MATu bola trocha kľukatá ale zato nemenej zaujímavá. Po vyštudovaní Fakulty Managementu UK, niekoľkých zahraničných pobytoch a zistení, že do biznisu sa jej nechce, našla v sebe vášeň pre odhaľovanie záhad ľudskej mysle a išla študovať Kognitívnu vedu na Bratislavskom matfyze. Po skončení si ako doktorandka vyskúšala učenie a zistila, že vzťah k prírodným vedám treba začať budovať už oveľa skôr než na vysokej škole. Dúfa, že raz sa bude matika, fyzika a ostatné prírodné vedy učiť tak, že každé dieťa bude mať možnosť oceniť krásu odhaľovania prírodných zákonitostí. Vo voľnom čase rada lezie po skalách, cestuje, trávi čas v prírode, lyžuje, chodí po festivaloch a organizuje TEDxBratislava, konferenciu, ktorá sa snaží šíriť myšlienky hodné šírenia.

Zdieľaj naše príspevky

  • Facebook
  • Twitter

Komentáre

K tomuto príspevku nie sú žiadne komentáre.

Pridaj komentár