Pikopretek 2014 očami organizátorov

Máj 13, 2014

Pikopretek je síce už nejaký ten deň za nami, ale poprosili sme niektorých organizátorov na stanovištiach, nech nám popíšu, čo sa u nich dialo. Môžete si tak spraviť predstavu o tom, aké to je, šéfovať veľkému množstvu detí. Ak si na budúci rok chcete organizovanie skúsiť, stačí poslať mail na pikopretek@p-mat.sk a určite sa dohodneme :)

Marry, stanovište 3, Roj meteoritov
Deti sa aj so svojimi vesmírnymi loďami ocitli v roji meteoritov. Úlohou bolo bezpečne prepraviť vesmírnu loď (tenisovú loptičku) na vznášadle (hrdle plastovej fľaše, o ktoré boli pripevnené štyri polmetrové špagáty) len za pomoci týchto špagátov, pričom každý člen tímu držal práve jeden špagát za jeho koniec, a vyhnúť sa všetkým meteooritom na ceste. Keď sa špagáty dobre napnú, tenisová loptička sa z hrdla nezošmykne. Prejsť pomedzi prekážkovú dráhu plnú drevených pňov a iných súperiacich tímov s ich vesmírnymi loďami nie je také jednoduché ako sa zdá, ale šikovné tímy to zvládli len s menšími problémami a neporazil ich ani zelený letiaci meteorit (zelený špagát, ktorý bolo treba aj s vesmírnou loďou bez pádu podliezť) a tým úspešne dorazili prešli touto nástrahou.

 

 

Palo, stanovište 4, Chyba v umelej gravitácii
Úlohou detí bolo nájsť 7 indícií, ktoré boli rozvešané po stromoch a pomocou nich vyriešiť logickú úlohu. Aby to nemali také jednoduché, naháňali ich mutanti (organizátori) a keď niekoho chytili tak ho zamrazili na asi 30 sekúnd.  Terén bol dosť náročný, ale deti boli veľmi šikovné. Výborne sa preukázalo, že deti rady súťažia a keď spadnú a zablatia sa, tak sa postavia a bežia ďalej.

 

Panda, stanovište 5, Núdzový chod motorov
Piate stanovište preverilo súdržnosť a tímovú spoluprácu detí, keď mali prejsť asi 15 metrov len po 4 kúskoch papiera formátu A5, ktoré si ukladali pred seba a posledný vždy musel zobrať papier zozadu a podať ho tomu vpredu. Deti si rýchlo všimli, že to znamená, že budú musieť na zvyšných troch papieroch stáť všetci štyria, čo väčšina tímov vyriešila tak, že jeden človek stál dvoma nohami medzi dvoma papiermi, na ktorých stáli aj ďalší dvaja ľudia. Zopár tímov použilo rozostavenie 1-2-1 - jeden vpredu ukladal papiere, jeden vzadu papiere bral, a medzi nimi bol tretí, ktorý mal štvrtého na koni.

 

Zajo, stanovište 8, Pristátie
Osmička bola zaujímavé stanovište. Práve preto, lebo pravidlá vraveli, že čas sa dá šetriť iba so siedmymi spravenými stanovišťami. Najlepšie tímy, ktoré mali všetko potiaľto splnené, sa vtedy prvýkráť začali poriadne zamýšlať, či niečo nepreskočia. Možno aj kvôli tomu, že na ôsmom stanovišti bolo úlohou vyrátať matematický príklad, na čo nebol každý tím pripravený.

 

Dada, stanovište 9, Prieskum vody
Na 9. stanovišti sa nosila voda. A to nie len tak hocijako, ale hore kopcom. A to tiež nie je všetko, nosila sa v lyžičkách. Najväčším problémom bolo pochopiť, že naozaj iba v lyžičkách a nie v ústach, na hlave, v rukách, prípadne pochopiť, že sa za vodu ráta iba voda, nie kamene, blato, žaby a veľa ďalších alternatív. Po taktomto krátkom upresnení to takmer všetci veľmi dobre zvládli, a pobrali sa náučným chodníkom rovno do cieľa.

 

Zdieľaj naše príspevky

  • Facebook
  • Twitter

Komentáre

  1. Mária Dudášová hovorí: 6.1.2015

    Kedy sa to organizuje a aké sú podmienky účasti na týchto akciách. Kde sa to organizuje aj niekde blízko Košíc?Ďakujem

    • kesy hovorí: 7.1.2015

      Pikopretek je sutazou pre bratislavske skoly, ktora sa kona na prelome aprila a maja. Neviem vam povedat, ci sa podobne sutaze konaju aj mimo Bratislavy, po zastitou P-Matu vsak nie. Na vychodnom Slovensku je vsak velmi aktivne zdruzenie Strom, ktore organizuje (nielen) korespondencne seminare z matematiky, takze mozno nejaku podobnu sutaz organizuju. Kontakt najdete na stranke http://zdruzenie.strom.sk/

Pridaj komentár