Pikopretek - návrat do budúcnosti

Apríl 24, 2012

Aj tento rok sme pre Vás zorganizovali na Železnej studienke matematicko-športovú súťaž Pikopretek.

Súťaž má každý rok inú tematiku, podľa ktorej deti plnia rôzne úlohy a tak si porovnávajú svoje matematické schopnosti. Tematikou tohto ročníka boli vynálezy. Decká sa akoby vrátili v čase a museli znovu vynájsť niektoré vynálezy - delo, vzducholoď, kníhtlač, morzeovku - aby sa mohli vrátiť do našej modernej doby.

Na túto neľahkú úlohu sa podujalo až 29 bratislavských škôl s viac ako 400 žiakmi. Súťažilo sa ako aj po minulé roky v štyroch kategóriách od piatakov až po deviatakov (poprípade príma až kvarta osemročiek).

od 9:00 prebiehala registrácia

 

Aprílové počasie sa našťastie umúdrilo a vo švrtok, 19.apríla, nám prialo.  Od deviatej ráno sa začali zbiehať prví matematici spolu so svojimi učiteľmi.

Po registrácii a zistení svojho štartovacieho času si skracovali čas hraním futbalu alebo na preliezkach a hojdačkách.

Preliezka

 

Skoro ráno bolo ešte trochu zima, ale neskôr sa vyjasnilo a deti sa zahriali aj pri behu cez les. To len potvrdzuje, že Pikopretek je súťažou nielen na rozvoj ducha, ale aj tela.

Štart

 

Na každom stanovišti ich čakali dobrovoľníci z P-MATu, ktorí im zadali úlohu a po splnení im udelili body. Všetci sa zhodli, že deti sú šikovné a veľmi vynaliezavé - to potvrdila aj dobrovoľníčka Mary: ,,Na našom stanovišti mali odhadnúť vzdialenosť medzi dvoma stromami akýmkoľvek spôsobom. Jeden tím sa rozhodol odmerať to podľa svojho 150-centimetrového kamaráta, ktorého si posúvali medzi stromami.’’

Vzdialenosť

 

Pochvalu deťom udelil aj P-MAŤák Comp: ,,Deti sú síce niekedy nepozorné a ponáhľajú sa, ale ide im to. Mali sme tu dokonca jedného chlapca, ktorý si tipol výsledok a mal ho správne.’’

Hmotnosť

 

Jednou z úloh bola takisto aj morzeovka, ktorú mali deti dešifrovať bez použitia pera a papiera. Všetky deti sa zhodli na tom, že práve táto úloha bola pre nich najťažšia. Možno práve preto jeden tím dokonca podľahol pokušeniu a pokúsil sa podvádzať. ,,Snažili sa fotiť si ju do mobilov, a tak sme im za trest udelili 0 bodov za túto disciplínu,’’ povedala nám Katka, dobrovoľníčka, ktorá mala na starosti práve toto stanovište.

Morseovka

 

Okolo jednej hodiny poobede už boli všetky tímy v cieli. Deti boli síce unavené, ale spokojné a mali zo seba dobrý pocit. Svoje pocity z Pikopreteku nám povedala aj ôsmačka Kika z Podzáhradnej: ,,Bol to môj prvý Pikopretek, bohužiaľ na ďalší rok sa už prihlásiť nemôžem. Veľa sme sa nabehali, ale zažili veľa srandy, najvtipnejšie bolo prehadzovanie cez lano, nás baby bolo síce ľahké prehodiť, ale s chalanmi to išlo trochu ťažšie.’’

Vzducholoď

 

Aj podľa Patrika z Gröslingovej bolo prehadzovanie lanom najvtipnejšie, a na Pikopreteku ocenil práve to, že to bolo aj náročné.

Početná účasť v tejto súťaži len potvrdzuje, že deti nestrácajú záujem o prírodné vedy, ale práve naopak. Motiváciou im sú aj učitelia, ktorí prišli spolu s nimi na Pikopretek. Michal Rišiaň, učiteľ matematiky a fyziky z Lachovej, bol so súťažou veľmi spokojný. Spolu so svojím tímom ocenili organizáciu a to, že deti mohli zároveň športovať aj logicky rozmýšľať.

Svoj názor na vzťah detí k matematike vyjadrila aj učiteľka matematiky z Jeleniej, pani Krajčovičová: ,,Deti chodievajú na Pikopretek každý rok, keď skončia pretek bývajú nadšené a vždy sa tešia na budúci rok. Do súťaže sa zapájajú deti, ktoré sú dobré v športe a zároveň aj bystré. Väčšinou to bývajú chlapci, lebo dievčatá zvyknú byť lenivejšie.’’

Cieľová rovinka

 

Každý 4-členný tím mal svoj vlastný názov, podľa ktorého sa dá odlíšiť. Názvy boli rôzne, deti si vyberali mená ako Lolipop, Zubná pasta, Rakety, alebo sa dokonca nazvali po fenoméne dnešnej doby – Chuck Norris. Ondrej z Nevädzovej sa nám priznal, že jeho tím Akvárium sa malo pôvodne volať úplne inak: ,,Chceli sme sa volať 2+2=5, ale to nám zatrhli.’’

Víťazom v kategórii 5 sa nakoniec stal tím s názvom LASER zo Skalickej, v kategórii 6 to bol tím z Malokarpatského námestia s dlhým názvom DLHÝ, ŠIROKÝ, BYSTROZRAKÝ ANDREJ – týmto víťazstvom si škola obhájila prvenstvo aj z minulého roku. Medzi staršími deťmi zvíťazil v kategórii 7 tím MERCURY z rovnomennej školy a v kategórii 8 to bol tím BOMBY z Gymnázia na Jesenského ulici.

Vidíme sa opäť o rok!

 

Galéria fotiek

 

O autorovi

Od 2012 je riaditeľkou neziskovej organizácie P-MAT. Hoci nováčik v neziskovom sektore, má veľa nápadov a nadšenia pre aktivity, ktoré rozvíjajú nadané deti a popularizáciu vedy. Cesta k P-MATu bola trocha kľukatá ale zato nemenej zaujímavá. Po vyštudovaní Fakulty Managementu UK, niekoľkých zahraničných pobytoch a zistení, že do biznisu sa jej nechce, našla v sebe vášeň pre odhaľovanie záhad ľudskej mysle a išla študovať Kognitívnu vedu na Bratislavskom matfyze. Po skončení si ako doktorandka vyskúšala učenie a zistila, že vzťah k prírodným vedám treba začať budovať už oveľa skôr než na vysokej škole. Dúfa, že raz sa bude matika, fyzika a ostatné prírodné vedy učiť tak, že každé dieťa bude mať možnosť oceniť krásu odhaľovania prírodných zákonitostí. Vo voľnom čase rada lezie po skalách, cestuje, trávi čas v prírode, lyžuje, chodí po festivaloch a organizuje TEDxBratislava, konferenciu, ktorá sa snaží šíriť myšlienky hodné šírenia.

Zdieľaj naše príspevky

 • Facebook
 • Twitter

Komentáre

 1. Dana hovorí: 27.4.2012

  Dobrý deň.

  Moji šiestaci tvrdili, že nejaká "dobrá duša" im na jednom z úsekov prehodila šípku, takže dlho bežali po nesprávnej trase... Vraj sa tým v rade pri bufete vychvaľovali nejaké dievčatá - to tvrdili zase piataci. Možno by sa mohlo viac myslieť aj na takéto možnosti a skúsiť vymyslieť na podobných "dobrákov" fintu, ktorá by im podobné "dobré skutky" znemožnila... Tí šiestaci boli riadne znechutení a na budúci rok sa už asi neprihlásia...

 2. Dana Retova hovorí: 27.4.2012

  Pre tento prípad mali deti so sebou aj mapky, aby sa v prípade problému s orientáciou vedeli oprieť aj o niečo iné ako šípky.
  Veľmi nás to však aj tak mrzí. Nabudúce skúsime šípky pripevniť tak, aby sa nedali otáčať.

  Ja som naopak videla skutočné dobré duše v akcii: družstvo, ktoré si všimlo zlý smer a šípku otočilo naspäť, aby ostatní trafili.

Pridaj komentár