Prečo??

November 2, 2012

Pýtate sa, prečo sa dejú niektoré veci? Prečo človek štikúta? Prečo je obloha modrá a prečo listy na jeseň menia farbu? Myslíte si, že len tak? Každý si už niekedy kládol podobnú otázku. My si teraz na jednu z nich odpovieme.

Prečo listy na jeseň menia farbu?

Dnes som sa zobudila do bieleho rána. Ešte ani neskončil október a počasie pre nás pripravilo prekvapenie. Radšej sa však pozerám na žlto-červený les. Ako je to možné, že na jar a v lete zelené stromy na jeseň ožltnú? Zelenú farbu listov spôsobuje chorofyl. Je to zelené farbivo, ktoré je potrebné pri fotosyntéze, ktorá nám dáva kyslík. Na fotosytézu rastlina potrebuje dostatok svetla. Preto produkuje viac chlorofylu v jarnom a letnom obdobi. Kedže na jeseň je deň kratší, nie je tak veľa svetla, rastlina prestáva produkovať veľké množstvo chlorofylu. Po celý ten čas je v listoch aj látka, ktorá sa nazýva karotenoid. To je prírodné farbivo podmieňujúce žlté, oranžové a červené sfarbenie. Čím je menej chlorofylu, tým sa viac ukazuje karotenoid. A vďaka tomuto procesu nám príroda na jeseň pripraví prekrásne farebné divadlo, ktoré poteší nejedno oko.

Prečo je zívanie nákazlivé?

Sedím v škole, spolužiak zíva. Prečo si musím teraz zívnuť aj ja? Skrivím tvár v grimasu, no aj tak si zívnem. Prečo je zívanie také nákazlivé? Vedci kvôli tomuto problému dlho sedeli v laboratóriách a my sa teraz pozrieme, ako rozlúskli túto otázku.

Najskôr si mysleli, že si zívaním dopĺňame kyslík, no nie je tomu tak. Zívanie spôsobuje prehriaty mozog, takže zívaním ho ochladzujeme. Ale prečo je potom nákazlivé? Vedci zistili, že zívanie je spojené s empatiou. Slovo empatia pochádza z gréčtiny a vyjadruje schopnosť vcítiť sa do duševného stavu druhého. Schopnosť empatie sa vyvíja postupne, v detskom veku je veľmi nízka. No už aj tí najmenší prejavujú empatiu, aj keď nevedome. Deti, ktoré nad problémom zívania ešte nerozmýšľali, zívali v prítomnosti zívajúcich, ale aj vtedy, keď niekto len otváral ústa. Navyše, zívanie bude pre vás omnoho nákazlivejšie, ak zívajúceho poznáte.

A teraz trošku z histórie. Naši predkovia zívali v rámci určitej komunikácie, pomocou ktorej zosúlaďovali správanie skupiny, napríklad kedy majú ísť spať. Možno sme to zdedili po nich, že zívame, aj keď sa nám chce spať.

Vedci dokázali, že zívanie je mimoriadne nákazlivé, aj keď o ňom len čítate. Ak si už idete zívnuť, nehanbite sa. Dokazuje to vašu empatiu!

Zdieľaj naše príspevky

  • Facebook
  • Twitter

Komentáre

  1. panda hovorí: 5.11.2012

    a ja som pri čítaní tohto nezíval, aj keď je štvrť na dve ráno :P

Pridaj komentár