Trieda prevrátená naruby

Jún 4, 2012

Khan Academy, v súčasnosti jedna z najpoužívanejších online platforiem na výuku matematiky, začala pomerne nenápadne.

Všetko sa to začalo nezištným nápadom Salmana Khana pomôcť svojim sesterniciam s doučovaním matematiky. Keďže žili v rozličných mestách, nahrával im vysvetlenia na Youtube.
Napočudovanie zistil, že nielenže si sesternice takýto spôsob pochvaľovali, pretože ho mohli kedykoľvek zastavit, pretočiť, či preskočiť zjavné pasáže, ale jeho videá začali sledovať a chváliť úplne cudzí ľudia.
S pribúdajúcim úspechom rástla aj jeho zodpovednosť za projekt a tak sa rozhodol opustiť svoje zamestnanie finančného analytika a naplno sa venovať budovaniu projektu, ktorý momentálne nemá obdobu. V súčasnosti obsahuje vyše 3000 edukačných videí, nielen z oblasti matematiky ale aj z fyziky, chémie, medicíny, histórie a ďalších.

Ak sa vám na tomto mieste nezobrazuje video, kliknite sem.

Salman Khan sa však neuspokojil len s videami. Vytvoril systém, ktorý ponúka študentovi príklady na základe toho, čo už vie a odhaľuje mu stále viac a viac neznámych oblastí.

Zároveň mu však poskytuje možnosť postupovať vlastným tempom a vybrať si, čo ho práve zaujíma.

Najzaujímavejšou invenciou je uvedenie špeciálneho módu koučovania, ktorý umožňuje učiteľovi sledovať napredovanie v jeho triede a môže sa venovať len problematickým oblastiam namiesto toho, aby stále opakoval, čo je pre mnohých študentov už zrejmé.
Vyučovanie je tu teda obrátené úplne naruby. Namiesto toho, aby látku vysvetľoval učiteľ, deti si ju pozrú doma v kľude, toľko krát, koľko potrebujú. V škole potom už riešia len problematické časti alebo im zostane viac času na hry a praktické ukážky.
Tento koncept si už našiel mnohých priaznivcov po celom svete a má potenciál naštartovať veľké zmeny vo vyučovaní matematiky.

A hádajte, kto sa podujal priniesť Khan Academy v slovenčine na Slovensko?

 

P-MAT chce zapojiť dobrovoľníkov z celého Slovenska, ktorí sa podujmú prekladať krátke videá, aby tento revolučný spôsob vyučovania matematiky priniesol aj na Slovensko.

Spolupracujeme aj s našimi českými susedmi, ktorí už majú niektoré videá preložené do čestiny. Prekladať by tak mohli nielen tí, ktorí dobre ovládajú angličtinu ale aj tí, ktorým čestina ešte stále nie je cudzia.

Ak by ste sa chceli do tohto projektu zapojiť alebo máte iné nápady a komentáre, ozvite sa nám na mail: khanacademy@p-mat.sk. Nájdete nás aj na Facebooku.

Budeme sa tešiť.

5 dôvodov prečo sa zapojiť:

 • využijete svoje znalosti angličtiny alebo češtiny a možno sa naučíte nové výrazy
 • sami si osviežite matematiku
 • pomôžete deťom a učiteľom spraviť učenie matiky ľahšie a zábavnejšie
 • zvýšite popularitu matematiky na Slovensku
 • pomôžete ozaj skvelej veci

Možno to skúsite len jednorázovo alebo zistíte, že vás baví prekladať pravidelne.
Z vlastných skúseností vieme, že je to najlepší spôsob prokrastinácie, čo ocenia najma študenti pred skúškami alebo diplomovkami :-)

Viac sa dozviete aj v článku Úspešnej školy, ktorá preložila blogpost Jozefa Štepánka.

Projekt podporil Accenture Nadačný fond – Nadácia Pontis.

 

O autorovi

Od 2012 je riaditeľkou neziskovej organizácie P-MAT. Hoci nováčik v neziskovom sektore, má veľa nápadov a nadšenia pre aktivity, ktoré rozvíjajú nadané deti a popularizáciu vedy. Cesta k P-MATu bola trocha kľukatá ale zato nemenej zaujímavá. Po vyštudovaní Fakulty Managementu UK, niekoľkých zahraničných pobytoch a zistení, že do biznisu sa jej nechce, našla v sebe vášeň pre odhaľovanie záhad ľudskej mysle a išla študovať Kognitívnu vedu na Bratislavskom matfyze. Po skončení si ako doktorandka vyskúšala učenie a zistila, že vzťah k prírodným vedám treba začať budovať už oveľa skôr než na vysokej škole. Dúfa, že raz sa bude matika, fyzika a ostatné prírodné vedy učiť tak, že každé dieťa bude mať možnosť oceniť krásu odhaľovania prírodných zákonitostí. Vo voľnom čase rada lezie po skalách, cestuje, trávi čas v prírode, lyžuje, chodí po festivaloch a organizuje TEDxBratislava, konferenciu, ktorá sa snaží šíriť myšlienky hodné šírenia.

Zdieľaj naše príspevky

 • Facebook
 • Twitter

Komentáre

 1. Žabčo hovorí: 4.6.2012

  Ahojte, nechcem veľmi rýpať, už som to niekde písal: Khan Academy je zbierka receptov, AKO sa čo počíta. Takmer v žiadnom videu nie je žiadny dôvod, PREČO sa to tak počíta. Ani nehovorím o nejakom objavovaní a tak. Myslím, že by bolo dobré, aby sa nešírilo o Khan Academy to, čo nie je pravda.
  Výborné to je vtedy, keď si chce niekto niečo pripomenúť, zopakovať. Ale od učenia sa matematiky to má veľmi ďaleko... :(

 2. Dana Retová hovorí: 4.6.2012

  Žabčo, určite súhlasím. Myslím si však, že nechuťou študentov k matematike treba bojovať na viacerých frontoch viacerými metódami. Nie je to síce veľmi o objavovaní, ale má to potenciál pomôcť a uľahčiť život študentom aj učiteľom pri konzervatívnejšom modeli vyučovania matematiky.

 3. katka hovorí: 5.6.2012

  ahojte,
  trosku ste minuli semester, ale toto by bola idealna vec pre studentov prekladatelstva. skuste sa obratit na FIFUK a ostatne fakulty, ktore ponukaju odbor prekladatelstva. samozrejme by si to vyzadovalo nejaku "kontrolu zhora", ale studenti by to mohli robit napr. ako semestralne prace a tym padom by tom preslo rukami vyucujuceho.

  • Dana Retová hovorí: 5.6.2012

   Ďakujeme za tip, Katka.
   Časovo to vyšlo, tak ako to vyšlo. Možno trochu neštastne ale možno nahovoríme na toto študentov, ktorí by mali inak veľa práce. Fakulty skúsime osloviť.

 4. Robert hovorí: 24.9.2012

  zaujímavé :)

  a ako na tom projekt stojí teraz? :)

  • Dana Retová hovorí: 25.9.2012

   Aktuálne máme preložených zhruba 5 tematických celkov a pracujeme na ďalších.
   Ďalej sa budeme snažiť osloviť jazykové a prekladateľské školy, či by ich študenti nemali záujem prekladať, zároveň herecké školy, či by nechceli v rámci praxe dabovať.
   Khan Academy prisľúbila, že v roku 2013 bude aktívne riešiť lokalizáciu do jednotlivých jazykov (aj s komplet cvičeniami, hodnotením a učiteľským módom), čiže dovtedy by bolo dobré mať preložených aspoň niekoľko tematických celkov, aby si to pilotne mohli učitelia na Slovensku vyskúšať čím skôr.
   Ak máte záujem akokoľvek pomôcť alebo sa do projektu zapojiť, napíšte nám e-mail na khanacademy@p-mat.sk

 5. Rippy hovorí: 10.12.2012

  Zdravim, chcem sa spytat ako to vyzera s projektom?

  • Dana Retová hovorí: 17.1.2013

   Momentálne čakáme, ako sa vyvrbí možnosť prekladať aj cvičenia a celý systém a popri tom stále pribúdajú nové preklady videí.

 6. Elena Valentýniová hovorí: 17.1.2013

  Khan Academy ma tiež oslovila(hoci anglicky neviem, ale matematika sa rieši rovnako v Anglicku ako na Slovensku, ale ako píše Žabčo mala by byť len doplnkom k štúdiu matematiky. Nie veľa, ale zopár perfektných videí z matematiky má p. Valdemar Švábenský na tejto to stránke: http://www.naucsamatiku.com/. Jeho videá sú spracované perfektne.
  Myslím si, že na štúdium matematiky aj fyziky bude naozaj dobrá "Planéta vedomostí", na ktorú si musia žiaci a najmä učitelia najprv zvyknúť a začať ju využívať.

  • Dana Retová hovorí: 17.1.2013

   Ďakujeme za názor. Stránku p. Švábenského som už zaregistrovala, tešíme sa, že aj na Slovensku vznikajú takéto projekty. Čo sa týka Planéty vedomostí, priznám sa, že som s ňou zatiaľ nemala priamu skúsenosť.

Pridaj komentár